o autorech stránek
articles in English
rozhovor nad Biblí:

Genesis
Exodus
Žalmy

Matouš
Efezským
Zjevení

české překlady Bible
komentáře k Bibli
software pro Bibli
základní otázky:

Existuje Bůh?
Proč křesťanství?
poselství Bible
různá témata:

společnost
film, televize
souvislosti matematiky

povídky
recenze knih

drobnosti
teologická diskuse

učit se, učit se:

biblická hebrejština
biblická řečtina
matematika
Starší články:

2020
2019
2018

nejnovější příspěvky
do diskuse:


Břeťa 2021-02-20 17:52:27 Žalmy - úvodem: Jde o to, že to slo

Pavla Turková 2021-02-20 17:07:50 Žalmy - úvodem: PŘIVÍTALA BYCH NĚJA

Břeťa 2020-12-04 09:11:09 Software pro čtení Bible: Ke čtení Bible se o

Břeťa 2020-11-27 14:37:22 Pascal: Myšlenky: Při přechodu na nov
Film – Ježíš (1979)


Břeťa Fajmon, 2.2.2015

Rád bych upozornil na film Ježíš z roku 1979 režiséra Johna Heymana, který byl zfilmován co nejvěrněji podle předlohy zapsané v jednom ze čtyř evangelií v Bibli -- Evangeliu podle Lukáše. Práva na film zakoupila křesťanská televize Noe (s českým dabingem), na Youtube se můžete podívat v angličtině s anglickými titulky -- anglická i česká verze se liší jen prvními a posledními cca třemi minutami, kdy je film jinak uveden a zakončen několika komentáři, jinak jsou naprosto stejné. Film byl kolem roku 2000 nabízen i domácnostem v česku s cílem zpřístupnit Bibli lidem a těm, kteří si jej objednali, byl doručován zdarma. Dnes stále je možné koupit i DVD za 60 kč.

Hodnocení filmu na ČSFD je patričně kritické, ale cílem autorů bylo věrně podat poselství Lukášova evangelia, pečlivě se bránili přidávání jakýchkoli scén a epizod. Z toho důvodu může být projev v některých místech na dnešní poměry dosti statický -- to ovšem nesnižuje nijak kvalitu filmu, který se snaží představit biblické poselství vizuálně.

V roce 2007 byl film doplněn zajímavým projektem, že byl vytvořen jakýsi navazující film, nazvaný v angličtině (Youtube) Magdalena - released from shame (Magdaléna - zachráněna z hanby), který zpola využívá záběry z původního filmu Ježíš a zpola doplňuje novými sekvencemi dané události z pohledu čtyř žen. Film zůstává věrný svému důrazu na zachování poselství Bible a doplňuje Lukášovo evangelium záznamy událostí z ostatních tří biblických evangelií podle Matouše, Marka a Jana. Na Youtube existuje z roku 2011 v angličtině též pod názvem Magdalena - through her eyes (Magdaléna - jejíma očima), ale jedná se o totéž, jen je to pravděpodobně jinak označené DVD vydání filmu z roku 2007. V ČR lze objednat s českými titulky jako Magdaléna - nový začátek za 90 kč. Na stránce projektu je možné video Magdaléna shlédnout v angličtině, francouzštině, ruštině, mandarínské čínštině, němčině, latinskoamerické španělštině a turečtině.

Diskuse:


Vstup do diskuse:

Jméno:   

Váš email (nebude zveřejněn, slouží pouze ke kontrole hesla)

Heslo, které jste obdržel/a při registraci:

(Registrovat se / zapomněl/a jste heslo)

Váš vzkaz: