Markovo evangelium je jednou ze čtyř knih v Bibli, které mluví o životě Ježíše Krista. Tyto čtyři knihy se shodují svou výpovědí, ale z každé z nich lze vyčíst jiné věci, kterých si její autor všiml. Marek je označován za člověka, který měl velké oči -- zapsal totiž ve svém evangeliu detaily a věci, které se odehrály, které bylo možné vidět očima. Je sice nejkratší a ze všech čtyř evangelií obsahuje nejméně promluv, ale pravděpodobně je nejstarším textovým svědkem o životě Ježíše Krista. Dobře a stručně svědčí o nejdůležitějších událostech z Ježíšova života, o jeho učení i o jeho životě, smrti a vzkříšení.
Mám tu čest na této sérii spolupracovat s jáhnem Mgr. Jaroslavem Schrötterem z římskokatolické farnosti Praha-Kobylisy, který sestavil své poznámky k Markovu evangelu v rámci večerů Hovory o Novém zákoně a rád by je nadále zpřístupnil i v této písemné formě. Mým přispěním bude pokus o pracovní překlad Markova evangelia. Jaroslav Schrötter původně psal své poznámky k biblickému znění v Českém ekumenickém překladu, a z tohoto překladu (ČEP) jsou ponechány i jeho citace a nadpisky jednotlivých oddílků.
Podívejme se nyní na stručnou osnovu Evangelia podle Marka: Celý text lze rozdělit na dvě části: Ježíšova veřejná služba v Galileji a okolí (kap. 1 až 8), Ježíšova cesta do Jeruzaléma, utrpení a smrt (kap. 9 až 16). Drobnější dělení zhruba podle (Edwards 2002, 20-21):
Mk 1,1 až 8,26: Ježíšova služba v Galileji a okolí:
A) Prolog: Kdo je Ježíš Kristus? (kapitola 1,1-15);
B) Třináct obrazů a příběhů z Ježíšova života (kapitoly 1,16 až 3,25);
C) Ježíš mluví v podobenstvích (kap. 4);
D) Rostoucí opozice, vnímaví pohané a natvrdlí učedníci (5,1 až 8,26);
Mk 8,27 až 16,8: Cesta do Jeruzaléma, utrpení a smrt:
E) Petrovo vyznání: Ty jsi Mesiáš (kap. 8,27 až 9,1);
F) Ježíšovo proměnění na hoře (9,2-13);
G) Ježíš slouží lidem a učí učedníky (9,14 až 10,52);
H) Jeruzalém a chrám (kap. 11 a 12);
I) O budoucích věcech (kap. 13);
J) Ježíšovo zatčení, odsouzení a smrt (kap. 14 a 15);